Ośrodek Medyczny - Dobra Medycyna Praktyczna - DMP w Lublinie

Wskazówki Przed Badaniami - Inne Badania

 

HOLTER CIŚNIENIOWY

Holter ciśnieniowy jest najnowocześniejszym , automatycznym i 24 godzinnym pomiarem ciśnienia tętniczego. Pacjent przez całą dobę nosi mankiet, który samoczynnie napompowuje się co 15 min i mierzy ciśnienie. Wyniki zapisywane są na urządzeniu wielkości walkmana. Pacjent powinien zgłosić się na badanie w luźnym ubraniu pod którym ukryty będzie mankiet oraz aparat zapisujący pomiary ciśnienia.

 

HOLTER EKG

Podczas tego badania monitorujemy pracę serca w trakcie wykonywania przez pacjenta jego codziennych czynności. Przez 24 godziny pacjent ma elektrody przymocowane do klatki piersiowej połączone z urządzeniem wielkości walkmana służącym do zapisu danych.

Na badanie powinno się ubrać luźne ubranie pod którym będzie ukryte urządzenie.

 

TEST WYSIŁKOWY

Dzięki badaniu możemy ocenić pracę serca w czasie wysiłku fizycznego. Podczas badania pacjent ma przymocowane do klatki piersiowej elektrody i wykonuje ćwiczenia na bieżni lub na rowerze. Na badanie powinno zgłaszać się po lekkim śniadaniu.

Wymagany jest strój sportowy (obuwie sportowe na miękkiej podeszwie, spodnie dresowe lub szorty, t-shirt). Pacjent powianiem mieć aktualne skierowanie od lekarza prowadzącego, EKG spoczynkowe wykonane kilka dni przed planowanym testem wysiłkowym oraz Holter ciśnieniowy jeżeli był wykonywany. Jeśli pacjent miał już wcześniej robioną próbę wysiłkową powinien mieć jego wynik.

 

GASTROSKOPIA

Gastroskopia wykonywana jest na czczo. Minimum 6 godzin przed badaniem nie powinno się jeść ani pić. Jeśli badanie jest wykonywane wieczorem pacjent może zjeść płynne śniadanie. Zalecamy również przyniesienie opisów poprzedniej gastroskopii jeśli była wykonywana.

Na badanie pacjent powinien zgłosić się z wynikami badań w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B (HBs Ag) oraz C (anty-vhc). Badania te powinny być wykonane w ciągu 2 ostatnich tygodni przed Gastroskopią.

 

KOLONOSKOPIA

Na badanie pacjent powinien zgłosić się z wynikami badań w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B (HBs Ag) oraz C (anty-vhc). Badania te powinny być wykonane w ciągu 2 ostatnich tygodni przed badaniami. Zalecamy również przyniesienie opisów poprzedniej kolonoskopii lub sigmoidoskopii jeśli były wykonywane.

Dzień przed badaniem pacjent powinien zgodnie z instrukcja rozpuścić 4 torebki preparatu FORTRANS i wypić w ciągu 3-4 godzin. Preparat zaczyna działać po ok. 2 godzinach i można go kupić w aptekach bez recepty. Druga metodą przygotowania pacjenta do badania jest podanie mu 2 litrów preparatu FORTRANS wieczorem w przeddzień badania i kolejną dawkę rano w dniu badania. Przed zażyciem preparatu należy zapoznać się z ulotką dołączoną do leku.

Aby lepiej przygotować się do badania zalecamy przejście na dietę płynna dzień albo dwa dni przed badaniem. Chory nie powinien jeść produktów zawierających ziarna lub pestki np. ciemne pieczywo, warzywa, owoce.

Po wypiciu preparatu FORTRANSU nie wolno niczego jeść. Poza kawą i sokami przecierowymi można pić dowolne napoje.

Na godzinę lub dwie godziny przed badaniem powinno przeprowadzić się lewatywę przy zastosowaniu preparatu RECTANAL.

W przypadku kiedy badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym nie wolno przyjmować płynów przez 6 godzin przed badaniem. Chory powinien zgłosić się na badanie z osobą towarzyszącą która będzie mogła otoczyć opieką chorego po przyjęciu leków przeciwbólowych.


Ośrodek Medyczny - DMP - Dobra Medycyna Praktyczna
Wszystkie prawa zastrzeżone DMP
Projekt i wykonanie 2008 LabSQL.pl
Od dnia 15.07.2008 odwiedziło nas 3870927 osób