Ośrodek Medyczny - Dobra Medycyna Praktyczna - DMP w Lublinie

Wskazówki Przed Badaniami - Badania Labolatoryjne

Prawidłowe przygotowanie pacjenta do badań laboratoryjnych.

 

KREW

 Pacjent powinien:

 1. zgłosić się na pobranie krwi w godzinach rannych 7:00 - 10:00.
 2. Być na czczo - 12 godzin nie przyjmować żadnych posiłków i słodkich napojów do momentu pobrania krwi. Dotyczy to głównie badań profilu lipidowego i glukozy.
 3. Odpocząć w pozycji siedzącej przez co najmniej 15 minut przed pobraniem krwi.

 Pacjent nie powinien:

 1. Przyjmować leków (m.in Wit C), które mogą wpłynąć na poziom badanego parametru. Zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
 2. Wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego na dzień przed badaniem.
 3. Spożywać znacznych ilości alkoholu na 48 godzin przed badaniem.
 4. Bezpośrednio przed badaniem palić papierosów.

MOCZ

 Pacjent powinien:

 1. Pobrac poranną próbkę moczu bezpośrednio po spoczynku nocnym ( co najmniej 8 godzinnym) z minimum 4 godzinnym gromadzeniem moczu w pęcherzu, przy zachowaniu dotychczasowej diety.
 2. Przed pobraniem zatroszczyć się o odpowiednią higienę osobistą.
 3. Oddać mocz zgodnie z obowiązującą zasadą tzw. Środkowego strumienia: pierwszą porcję moczu (ok. 50 ml) oddać do toalety, a następnie nie przerywając strumienia moczu w ilości około 100 ml oddać do wcześniej przygotowanego pojemnika z pokrywą. Pojemniki jednorazowe na mocz dostępne są w laboratorium lub w aptekach.
 4. u niemowląt i małych dzieci można pobrac mocz do specjalnie przyklejonych woreczków, które w całości dostarcza się do laboratorium bez przelewania do innego pojemnika.
 5. Mocz na posiew dostarczyć w specjalnych, jałowych pojemnikach, dostępnych tylko w aptece. Pobranie materiału należy wykonać zgodnie z instrukcją dołączoną do pojemnika.
 6. Pobrany mocz do badań należy dostarczyć w ciągu 2 godzin do laboratorium w pojemniku podpisanym imieniem i nazwiskiem oraz datą i godziną pobrania.

 Pacjent nie powinien

 1. Pobrać moczu do badań przy krwawieniu miesiączkowym u kobiet.
 2. Pobrać moczu po intensywnym wysiłku fizycznym. Zaleca się również powstrzymanie się przynajmniej jeden dzień od stosunków płciowych.
 3. Pobrać moczu do badań w trakcie leczenia ( analizę moczu wykonuje się przed leczeniem lub po ewentualnym odstawieniu leków). Zalecana wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

 KAŁ

 1. Kał pobieramy na badania w kierunku wykrycia jaj KAŁ pasożytów, resztek pokarmowych, krwi utajonej oraz antygenu Helicobacter ( Helico - test).
 2. Do badań tych stosuje się normalna dietę, w czasie ich wykonywania nie należy podawać leków: aspiryny, witamin zawierających żelazo przez 3 dni.
 3. Kał w niedużych ilościach dostarczamy do laboratorium tylko w pojemnikach plastikowych, jednorazowych ( pojemniki dostępne w laboratorium), podpisanych imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania materiału. W przypadku konieczności przechowywania materiał umieścić w chłodnym miejscu.
 4. Nie należy pobierać kału do badań w czasie menstruacji, leczenia stomatologicznego (krwawienia z dziąseł) i występowania krwawienia z hemoroidów.

 


Ośrodek Medyczny - DMP - Dobra Medycyna Praktyczna
Wszystkie prawa zastrzeżone DMP
Projekt i wykonanie 2008 LabSQL.pl
Od dnia 15.07.2008 odwiedziło nas 3870893 osób