Ośrodek Medyczny - Dobra Medycyna Praktyczna - DMP w Lublinie

Wskazówki Przed Badaniami - Badania USG

 

USG JAMY BRZUSZNEJ

Badanie USG wykonujemy na czczo. Poza tym nie wolno palić papierosów ani żuć gumy ponieważ każdy bodziec pokarmowy pobudza układ pokarmowy do trawienia przez co zmienia obraz.

 

USG NACZYNIOWE MET. DOPPLERA

Przed badaniem pacjent powinien być 6 godzin na czczo i nie pić. Jest to badanie tętnicy nerkowej, aorty, żyły wrotnej oraz stawów biodrowych.

 

USG PĘCHERZA MOCZOWEGO I PROSTATY

Na badanie pacjent powinien przyjść z pełnym pęcherzem. Godzinę przed badaniem zalecamy wypić około 1 - 1,5 litra mineralnej wody niegazowanej. Można również pić kawę lub herbatę.

Jeżeli pacjent ma skierowania na dwa badania jamy brzusznej układu moczowego, jamy brzusznej prostaty lub USG ginekologiczne (jajnik, macica) przez brzuch, pacjent powinien umówić się na badania z godzinną przerwą.

Po pierwszym badaniu należy znów wypić 1-1,5 litra wody i dopiero po godzinie wykonać drugie badanie. Jeżeli wykonujemy badanie nerek można być na czczo lub po posiłku. Jeśli pacjent ma skłonności do wzdęć powinien przyjmować przez dwa dni przed badanie preparat Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 tabletek, który dostępny jest bez recepty w aptece.

 

USG PIERSI

Badanie to najlepiej wykonać miedzy 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Jeśli badanie wykonywane było już wcześniej zalecane jest przedstawienie wyników poprzedniego USG piersi lekarzowi, w tym wyniki mammografii, jeśli była robiona.


USG GINEKOLOGICZNE PRZEZ POWŁOKIBRZUSZNE

Zalecamy wypić godzinę przed badaniem 1,5 litra niegazowanych płynów. Badanie to wykonuje się przy pełnym pęcherzu moczowym.

 

USG TRANSWAGINALNE - PRZEZPOCHWOWE

Badanie wykonywane jest po opróżnieniu pęcherza.


Ośrodek Medyczny - DMP - Dobra Medycyna Praktyczna
Wszystkie prawa zastrzeżone DMP
Projekt i wykonanie 2008 LabSQL.pl
Od dnia 15.07.2008 odwiedziło nas 3870876 osób